piątek, 22 kwietnia 2016

Nic mocno nie zaznaczy krawędzi trawy czy tez rabaty jak niskie żywe sztachety.

Bardzo duże, bo ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w razie potrzeby zacienia sąsiadujące domy a także ulice. Żeby zrobić taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka ponadto rodzi orzeszki. Gdy pragniemy by nasze roślinne plot było niezwykle rosłe a jednocześnie wąskie to w cieniu powinno się je uformować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Należy pamiętać jednakże, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie może być bardzo trudne.

Nic wyraźnie nie uwydatni krawędzi trawy względnie kwietnika jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i kwiaty często nie chcą satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych terenach, niskie krzewy potrafią utrzymać kwieciste zaplecze w wyznaczonym miejscu albo osłonią gołe place ziemi. Dobrze przycięty miniaturowy żywopłot już sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w mrocznych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na konfitury.

Niskie względnie rosłe zielone ploty wolno pozyskać z drzew zimozielonych.

Niestety, rośliny z tej grupy często są znacznie droższe aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej akceptuje cień cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta a także należny go obcinać, ale jego kategorię Fastigiata Robusta można pościć sam jeden.Będzie ekspresowo dojrzewał oraz ocali filarowy kształt.

Jeśliby wasz zaułek jest nadzwyczaj zacieniony, wskazane jest aby roślinny częstokół rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektórego spośród cienioznośnych modelów maja mutacji o płowych albo pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr pospolity Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu wyraźne w słońcu, wszak nawet w śladzie korona drzewa zostają dość jasne, prawie oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz