środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, lekkiej obróbce i względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź wstępnie ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy plotki plastykowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień kamieni na sztacheta z plastiku na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wtenczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż wycina się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o równych kształtach, używane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z PCV z Garwolin używa się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz własnych upodobań forma kamiennych płyt może być różny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki a także sztachety z Winylu na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa stawia się z głazów przeróżnego kształtu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród odłamków o nietypowych zarysach, trzeba je właściwie dobierać tzn. tak, aby postać każdego następnego zespalał się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, żeby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz